Usaglašeni stavovi civilnih organizacija učesnika Međunarodne ekološke radionice "Talasi Tise"
Civilne organizacije, učesnici međunarodne ekološke radionice ,,Talasi Tise", organizovane u Kanjiži dana 15. 04. 2000 na svom radnom dogovoru usaglasili su sledeće stavove:
1. Učesnici su saglasni i podržavaju formiranje mreže civilnih organizacija koje su u realizaciji svog programa vezani za Tisu.
2. Koordinaciju funkcionisanja mreže u trajanju od godinu dana obavljaće Regionalno Udruženje Tisa Klub Kanjiža.
3. Formiranjem mreže učesnici će stvarati uslove za bolju međusobnu komunikaciju, razmenu informacija i iskustava kao i organizovanje zajedničkih akcija.
4. Učesnici naglašavaju potrebu zajedničkog delovanja u okviru Ekološkog pokreta Vojvodine sa sedištem u Novom Sadu, odnosno u Jugoslovenskom forumu za zaštitu životne sredine dunavskog sliva - DEFYU sa sedištem u Beogradu.
5. Učesnici su saglasni da će zajednički delovati prvenstveno u sledećim oblastima:
- jačanje saradnje i uspostavljanje dijaloga (saradnja vlasti, privrede i civilnog sektora, učešće javnosti u formiranju ekološke politike, objedinjavanje nadležnosti, postizanje međudržavnih dogovora, itd.)
- pravo na informacije o stanju i problemima životne sredine (obezbeđivanje jasne, konkretne, blagovremene i istinite informacije, nezavisni monitoring, izražavanje javnog protesta itd.)
- pravna zaštita građana od posledica ekoloških incidenata i katastrofe.
- zajednički rad na podizanju ekološke svesti građana sa posebnim naglaskom na edukaciju mladih.
- utvrđivanje katastra zagađivača Tise i pokretanje konkretnih akcija za eliminisanje štetnih dejstava.
6. Učesnici sastanka izražavaju protest što se nakon dva meseca od prvog talasa katastrofalnog zagađenja reke još nisu objavljeni validni podaci o obimu i vrsti zagađenja. Istovremeno, naglašavaju svoj zahtev da nadležni državni organi što hitnije pruže jasnu i razumljivu informaciju o efektima zagađenja i o stanju reke Tise.
7. Učesnici podržavaju napore za međunarodno povezivanje svih relevantnih činioca u zemljama Slovačke, Ukrajine, Rumunije, Mađarske i Jugoslavije koji mogu svojim radom uticati na poboljšanje ukupnog ekološkog stanja u regiji Tise. Posebno se naglašava potreba povezivanja civilnih organizacija tih zemalja aktivnim angažovanjem REC-a, odnosno Jugoslovenske kancelarije REC-a.
8. Učesnici izražavaju spremnost za pomoć i saradnju u realizaciji istraživačkog rada međunarodnog tima u organizaciji TISA KLUB iz Solnoka R. Mađarska i TISA KLUB iz Kanjiže u saradnji sa fondacijom WWF (Svetski fond za zaštitu prirode).