Ágoston Mihály
Ne féljünk az alárendelő mondatszerkezettől!

Beszéd és írás                               

              1. Egy golyó egész lavinát indíthat meg... - Világosabb, egyértelműbb így: ...egész lavinát indíthat el.

             A megindít és az elindít igének van közös jelentése is, azaz bizonyos esetekben a kettő egymással fölcserélhető. A megindít ige azonban főleg egyfajta működés kezdődésének kiváltását, előidézését jelenti, míg az elindít ige már a térbeli elmozdulás kezdődésének okozását, előidézését jelöli. A lavina pl., vagy a kocsi elindul, ill. valaki v. valami elindítja. Azonkívül az elindít igének nincsen az az átvitt jelentése, ami a megindít igének közismert: meghat, szánalmat ébreszt.

             2. Tisztogatóakciók a bűnözők ellen (címként). - Helyesen: tisztogató akciók.

             Léteznek ugyan -ó, -ő képzős előtagú összetételeink is (cséplőgép, desztillálótorony, pihenőnap, kutatóintézet stb.), de ezekben az igenévi előtag nem a pillanatnyi folyamatot jelöli, hanem az utótagban jelölt személynek, testületnek vagy dolognak az arra való alkalmasságát, rendeltetését, amit az előtag jelöl. A fönti példában viszont olyan akcióról van szó, melyben valóban tisztogatást (bizonyos elemek eltávolítását, valahonnan való összegyűjtését) végeznek vagy akarnak végezni. Hasonlóképpen: közvetítő javaslat, eltérő vélemény stb.

             Ezenkívül az olyan -ó, -ő képzős jelzős szerkezeteket is különírjuk, melyekben az előtag vagy az utótag, ill. mindkét tag összetett szó, noha az előtag nem a pillanatnyi cselekvést, hanem az alkalmasságot, a rendeltetést jelöli: mutató névmás, rakétaindító állvány, előadó körút; de: ivóvíz, hálószoba, belépőjegy.

             3. Javier Solana, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője szükségesnek tartja az összehangolást a belgrádi egyezménnyel - Christina Gallach szóvivő brüsszeli nyilatkozata (alcímként).

             Az alcím összetett mondat lenne, de az idézetet szervetlenül (= nem alárendeléssel, nem is mellérendeléssel) követi az idéző mondat. Ezenkívül az "összehangolás a belgrádi egyezménnyel" tagmondat végén is megállná a helyét jelzői értékű határozós szerkezetként, de az alaptag (összehangolás) is kapott esetragot, ezért a jelzős szerkezet egyenes szórendje lett volna közérthetőbb: a belgrádi egyezménnyel való összehangolást. Csakhogy még így is a címre kell visszaolvasnunk, hogy megérthessük: mit kell összehangolni az egyezménnyel. Lett volna többféle helyes szórend, ill. nem széthulló és nem nehézkes megfogalmazási lehetőség. Pl.

             Javier Solana, az EU kül- és biztonságolitikai főképviselője szükségesnek tartja, hogy az alapokmányt hangolják össze a belgrádi egyezménnyel - nyilatkozta Brüsszelben Christina Gallach szóvivő.