"Bűnös dolgok"
Híd, 2002. október

Folyóirat

Brasnyó István három évvel ezelőtt írt, Topolya 1956 című versével tiszteleg a Híd októberi száma az 56-os forradalom emléke előtt: "Nagy és menekülésre reménytelen vadászat / tart a világ határain / amiről az újságok / a címlapjukon írnak / de túl sok a lepleznivaló / meg túl sok a vaj az avitt fejeken / - nehéz kimondani: forradalom volt." Verssel jelentkezett még Pap József, aki Gerold Lászlónak ajánlotta Jegyezd csak le című költeményét. Még egy jeles költőnk szerepel a folyóiratban, de nem saját alkotással, hanem fordítással: Böndör Pál a kiváló horvát költő, Ivan Slamnig újabb verseiből ad ízelítőt.
A p
rózablokkban megtalálható Jódal Rózsa Pas de deux című elbeszélése és Németh István jegyzetcsokra, a Papírszeletek, amelyben írónk szokásos modorában eltöpreng a világ kis és nagy dolgain. Elmélkedik például a csontról, s mindarról, ami hozzá párosul, aztán a könyvek sorsáról, egy hajdani pártértekezleten írt versikéje kapcsán a sok üres dumáról, vagyis szalmacséplésről, a csecsen-orosz háborúról, a ma olyannyira elterjedt hálálkodásról és végül a Kalangya című egykori irodalmi folyóiratunkról, amelynek a fiatalok már a nevét is elértik: "Összeröhögve kérdik egymástól: kinek a KALANDJA?" Mérey Katalin Bűnös dolgok címmel közreadott két kisprózájában a múlt terhes örökségét jeleníti meg: "Gyerekkoromban az embernek volt egy belső és egy külső világa, egy otthoni és egy utcai, s állandóan mérlegeltük, mikor mit lehet mondani. Akkoriban mindenki így élt, legalábbis majdnem mindenki, ez volt a normális. Sokáig szentül hittem, hogy ez a kettőség nincs többé. Csalódtam." Itt olvashatjuk még Deák Ferenc Kossuthot megidéző drámájának, a Perlekedőknek a befejező részét, hasonlóképpen Csehák Kálmán Kossuth-tanulmányának végét, mindkettőnek az első részét Kossuth-számában közölte a Híd.
A Kritikai szemlében Bence Erika Harkai Vass Éva A művészregény a 20. századi magyar
irodalomban, Maruzsné Sebő Katalin pedig Závada Pál Milota című könyvéről ír. Gerold László két színikritikával van jelen, egyikben az Újvidéki Színház Hamvas-adaptációjáról, a Pácról elismerően, a másikban a Tanyaszínház János Vitézéről elmarasztalólag szól.
Smit Edit hírcsokra, a Krónika, valamint a Tőlünk - rólunk rovat zárja a Híd októberi számát.

s-r