Molnár Csikós László
Nyösztet

Szófigyelő

Az adai nyelvjárásban így mondják azt, hogy biztat, buzdít, unszol. Másutt is használatos, többek között Esztergom vidékén. Érdekes, hogy a biztat igének kiterjedt szinonimarendszere ellenére a nyelvjárásban beszélők szükségét érezték annak, hogy saját szavukkal éljenek, ha azt akarják közölni, hogy valamilyen cselekvésre szeretnének másokat késztetni.

A 'cselekvésre késztet, biztat' jelentést legáltalánosabban az ösztönöz ige fejezi ki. (Ritkán a nógat vagy az ösztökél helyett használják.) A biztat igében az ösztönzés bizakodás keltésével és kitartással párosul. Utalhat továbbá arra is, hogy a beszélő valamit ígér, kilátásba helyez, illetve hogy valakit igyekszik rábeszélni valamire. A népnyelv egyrészt rosszalló értelemben él vele ('valaki ellen ingerel'), másrészt a nógat helyett használja. A buzdít ige az ösztönzést, a biztatást pozitív cél érdekében állónak tartja: 'valamely kívánatos, hasznos cselekedetre, magatartásra biztat, igyekszik rávenni valakit', illetve 'valami fokozott tevékenységére, nagyobb teljesítményre ösztönöz'. A késztet választékos formában fejezi ki azt, hogy hatásával valamire, különösen valaminek a megtevésére indít. A sürget igével a beszélő vagy valamely cselekvés meggyorsítását kéri, követeli, vagy pedig gyors cselekvésre, munkára buzdít. A nógat az ösztönöz, a biztat és a sürget jelentését egyesíti magában, az unszol pedig a kérlel, a noszogat és a biztat igéét. A noszogat bizalmas változata a nógat igének, egyrészt 'nógat, unszol' az értelme, másrészt 'zavar, háborgat'. A serkent választékos minősítésű szó, hatékony, élénk tevékenységre, viselkedésre való késztetést, ösztönzést fejez ki, illetve arra utal, hogy mozgást, folyamatot, fejlődést élénkebbé, erőteljesebbé tesz.

Az ösztökél és a sarkal eredetileg népnyelvi szó. Az ösztökél elsősorban azt fejezi ki, hogy valaki igásállatot ösztökével vagy más eszközzel gyorsabb haladásra késztet, csak később vette fel az 'ösztönöz, buzdít' jelentést. A sarkal elsődlegesen azt fejezi ki, hogy lovas a lovát sarkával vagy sarkantyújával döfködve ösztökéli, választékos 'serkent, ösztönöz' jelentése másodlagos.

A szóban forgó szinonimasornak negatív kicsengésű (uszít, lázít, loval, bujtogat), valamint idegen eredetű (doppingol, stimulál, animál, agitál) tagjai is vannak.