Molnár Csikós László
Esőszünet

Szófigyelő

Amikor a teniszezők az eső miatt félbeszakítják a játékot, esőszünetet tartanak. Más labdajátékok menetére az eső kevésbé van hatással, például labdarúgó mérkőzést általában nem szakítanak félbe azért, mert esik az eső. A tenisz persze finom sport, nem játszható akármilyen időjárási körülmények között, meg aztán a játékosok egészségét is óvni kell.

A szünet elsősorban az az időtartam, amely alatt valamely tevékenység, munka nem folyik. A beszéd közben kis ideig tartó csendet is szünetnek szokás nevezni. A zene és az irodalom területén a szünet a hangzásfolyamatoknak a ritmusba beletartozó megszakítására vonatkozik (zeneműben vagy versben).

Az esőszünet azok közé az összetételek közé tartozik, amelyek a tevékenységnek kényszerűségből való megszakítását fejezik ki, mint az áramszünet (az áramszolgáltatás szünetelése meghibásodás, a hálózat túlterheltsége, karbantartási munkálatok miatt) vagy a kényszerpihenő (valamilyen kellemetlen esemény miatt való szünet). Az adásszünet csak részben vonatkozik kényszerű megszakításra a távközlési szóhasználatban, rádióban, televízióban az adásnak leginkább tervezett szüneteltetését jelenti.

A -szünet utótagú összetételek többségének esetében pihenés, erőnyerés céljából szakítják meg a tevékenységet: ebédszünet (munkaidőben ebédelésre fordított, illetve engedélyezett idő), cigarettaszünet (munka közben alkalmilag tartott öt-tíz perces szünet), munkaszünet (a dolgozók fizetett szabadnapja, illetve olyan idő, amely alatt valaki, valami nem dolgozik), fegyverszünet (a hadműveleteknek a hadviselő felek megállapodása alapján való felfüggesztése, átvitt értelemben pedig szellemi, politikai küzdelem szüneteltetése). Egyéb típusú összetételek is kifejezhetnek efféle tartalmat: szünnap vagy szünetnap (az a nap, amelyen valamely intézmény, üzem tevékenysége szünetel), szünóra (amikor a munkások pihennek, illetve étkeznek), szünidő (hosszabb tanítási szünet) stb. Régen magát a szünet főnevet is olykor helyettesítették összetétellel, ez volt a szünállapot.