Molnár Csikós László
Testreszabás

Szófigyelő

A számítógépes szóhasználat él ezzel a főnévvel, a számítógép által biztosított eszköztáraknak, parancsoknak, beállításoknak az egyéni igényekhez való igazítására utalva vele. A használó lehetőséget kap arra, hogy alakítson gépén, mintegy magához idomítsa. Eredetileg a ruhaszabó az, aki mértéket vesz az emberről, és ennek alapján úgy készíti el a ruhát, hogy jól álljon az illetőn, vagyis csakugyan testre szabja. Átvitt értelemben egyéb dolgokat is testre lehet szabni, nemcsak a ruhát, nevezetesen a számítógép nyújtotta kínálatot is.

Sok olyan határozós szószerkezet van, amelynek igei tagját -ás, -és képzővel főnevesítve sem írjuk egybe a határozóval. Például: kézre kerítés, szóra késztetés, talpra állítás, hasra esés, mellre szívás, színre kerülés, földre jutás, utcára kerülés, sarokba szorítás, iskolába járás stb. Ezzel szemben némelyek a gyakoribb használat következtében mintegy összeforrtak, tehát egybeírjuk őket, noha nem jelentenek mást, mint a különírt változat: sorbaállás, fáramászás, színrelépés, vízrebocsátás, bűnbeesés stb.

Vannak aztán olyan esetek is, amikor a határozóragos szóból és az -ás, -és képzőből álló kapcsolat sajátos jelentésű összetételnek minősül. Voltaképpen a testreszabás is közéjük sorakozik fel. Ilyenek: nagyrabecsülés (a választékos stílusban tiszteletre, megbecsülésre vonatkozik), nagyravágyás (hatalom, dicsőség, rang utáni mohó vágy rosszalló megnevezése), nagyralátás (nagy célokra való törést jelent, régen a nagyravágyás megfelelője volt), partraszállás (azt a cselekvést jelöli, hogy valaki vagy valami partra száll, a katonai nyelvben pedig a vízen szállított haderőnek ellenséges vagy megszállt szárazföldre való jutását, juttatását), szemrehányás (hibáztatást, rosszallást szemtől szembe kifejező megnyilatkozásra utal), félreszólás (a színházi szóhasználatban szereplőnek a többiektől elfordulva mondott, mintegy a titkos gondolatait kifejező szavaira vonatkoztatják), balratolódás (a politikai szóhasználat eszköze: egyénnek vagy csoportnak a baloldali politika irányába való elmozdulására, haladására utal) stb.