Molnár Csikós László
Multikulturáltság

Szófigyelő

A Vajdaság Autonóm Tartományban levő egyetemista központok működésének módjával foglalkozó képviselőházi anyagban bukkant fel ez a szó, a "multikulturáltság ápolására való nevelés" szószerkezet tartalmazta. Szerb eredetije a multikulturalnost volt. Minden bizonnyal a kultúrák sokszínűségével, a mások kultúrája iránti toleranciával, a különböző kultúrák elemeinek az elsajátításával van összefüggésben.

Összetételekben a latin eredemulti- előtag az utótag sokszorosára utal. A latin multus elsősorban 'tetemes, nagy bőséges' jelentésben fordul elő, vonatkozhat hosszadalmasra vagy gyakorira, továbbá szerepelhet 'sok, számos' értelemben is. Leginkább melléknevek tartoznak a multi- előtagos összetételek közé, akad azonban főnév is, tehát a multikulturáltság nem egyedülálló, noha kissé szokatlan.

A több szárnyú repülőgépnek hagyományosan multiplán a neve, a több vitamint tartalmazó készítményt multivitaminnak mondják, többszörös milliomosra utal a multimilliomos, a szorzást multiplikációnak is lehet nevezni stb. A multiplikáció nemcsak a sokszorozás fogalmát fejezi ki, hanem jelentheti egymástól kissé eltérő rajzok filmre vételét, ami a vetítés során a rajzok mozgásának a benyomását kelti, a híradástechnikában pedig azonos feladatú elemek párhuzamos összeköttetésére vonatkoztatják. Szintén híradástechnikai fogalom a multivibrátor (olyan rezgéskeltőről van szó, amely négyszög alakú kimenő jeleket állít elő) és a multiplexer (több olyan információ összegezésére szolgáló berendezés, amelyeket ugyanazon a hírközlő csatornán egyidejűleg továbbítanak). A multiprogram számítástechnikai vonatkozású, több egyszerre futó számítógépes programot jelent. A villamossági szaknyelv tartja számon a multipólust, ez olyan töltéselrendezés, amely páros számú elektromos vagy mágneses dipólusokból építhető fel. Szintén villamossági jelentésű szó a multiplier, magyarul elektronsokszorozó: olyan elektroncső, amelyben az elektronok száma egy elektródsoron másodlagos kibocsátással sokszorozódik. A multiplikátor egyrészt a matematikában fordul elő (szorzószám, szorzó a jelentése), másrészt a hagyományos fényképészetben (ismétlő kazetta elnevezése).