Tomán László
Kisebbségi jogokról, autonómiáról

Árgus 2001. Az Árgus, Jugoszláviai Magyar Kisebbségjogi Civil Egyesület évkönyve, Árgus, 2001. - Bozóki Antal: Autonómiák I-II. Elemzések - kommentárok - dokumentumok, a Családi Kör kiadása, Újvidék, 2001, 2002

Számunkra, kisebbségiek számára életbe vágóan fontos, hogy ismerjük jogainkat, a vajdaságiaknak ezenkívül tudniuk kell az autonómia adta előnyökről is. Az a három könyv, amelyről az alábbiakban szó lesz, a kisebbségi jogok ismertetését, az autonómia kérdéskörének bemutatását szolgálja.

Az Árgus 2001 évkönyv, melyet Bozóki Antal, az Árgus Intézőbizottságának elnöke állított össze, nemcsak évkönyv, hanem kézikönyv is. Tartalmazza azokat a dokumentumokat, amelyek a kisebbségi kérdésre általában, továbbá az oktatásra, tudományra, kultúrára, tájékoztatásra vonatkoznak vajdasági keretekben. Megtaláljuk a kötetben a nemzeti kisebbségek jogainak és szabadságainak védelméről szóló törvényt (a törvény elkészítésének történetével), az Árgus civil szervezet működésének, alapításának krónikáját, dokumentumait. Megemlékezik az évkönyv azokról a "kiemelkedő, megbecsült és nagy tiszteletnek örvendő vajdasági magyar személyiségek"-ről, akik 2001-ben hunytak el, életútjuk rövid ismertetésével. Különösen hasznos a címtár, melyet az évkönyv közöl: a jugoszláviai magyar civil szervezetek, jugoszláviai politikai pártok, civil szervezetek és a média, a magyarországi pártok, a nagyvilág magyar szervezeteinek jegyzéke. Ezt a kiadványt haszonnal forgathatja minden - és nemcsak vajdasági - magyar, s szervezeteink is naponta meríthetnek belőle értesüléseket.

Az Autonómiák című kétkötetes gyűjtemény, melyet ugyancsak Bozóki Antal állította össze, a maga nemében és anyanyelvünkön egyedülálló kiadvány. Egy helyen ilyen anyaggal ritkán találkozhatunk. A kötetek összeállításakor a szerzőt az a gondolat vezérelte, hogy "történelmi visszapillantást" készítsen a Vajdaság autonómiájáról, és azt vallotta, hogy a "Vajdaság autonómiájának visszaállítása az egyik legidőszerűbb... napi politikai és a tartomány jövőbeni helyzetének kérdése".

Az első kötet mindenekelőtt számokat és adatokat közöl a Vajdaságról (fekvése, területe, természeti kincsei, a lakosság nemzeti összetétele stb.), majd dr. Gaál György és Bozóki Antal összeállításában rövid áttekintést ad a Vajdaság történetéről a XVII. századtól 2001 végéig. A kötet második - legterjedelmesebb - részében olvashatjuk majd' minden szerbiai politikai párt állásfoglalását vagy más dokumentumát az autonómiáról, közöttük a vajdasági magyar pártokét is. A harmadik részben találjuk Bozóki Antal, dr. Várady Tibor, Bálint István, Molnár Gusztáv elemzéseit, kommentárjait az autonómiáról. Ebben a részben közli az összeállító a szerbiai Helsinki-bizottság jelentését Szerbia decentralizálásáról.

A második, több mint 400 oldalas kötet dokumentumokat, törvényeket, jogszabályokat tartalmaz. Az összeállítót az a kívánság vezérelte ennek az anyagnak az összegyűjtésekor, hogy "a nemzetközi jog és a gyalorlat példáin keresztül" mutassa be a nemzeti és egyéb autonómiákat, s ezzel is hozzájáruljon "Vajdság számára a legmegfelelőbb megoldások kidolgozásához".

Itt találjuk meg dr. Csapó József Határmódosítás nélküli nemzeti integráció című írását, a belső önrendelkezésre (kollektív identitásra való) jogról szóló írást, Nagy Károly szegedi egyetemi tanár Kisebbségi autonómiák Európában nemzetközi kötelezettség nélkül című tanulmányát, Herczeg Géza írását (Kisebbségben - európai módon) és Miodrag MitiĘ A nemzeti kisebbségek és a jog az autonómiára és A nemzeti kisebbségek jogaival kapcsolatos néhány fontos kérdésről című értekezéseit. Közli a kötet az 1201-es ajánlását a kisebbségi jogvédelemről és dr. Hugh Poulton terjedelmes szövegét. Ezután olvashatjuk az Európa Tanácsnak a helyi önkormányzatokról és a nemzeti kisebbségek jogairól szóló dokumentumait.

A kötet második része Autonómiák a világban címmel teszi közzé az észtországi, olaszországi, spanyolországi, finnországi, JSZK-beli, szerbiai, montenegrói és moldovai törvényeket, jogszabályokat, rendeleteket a kisebbségiekről és a területi autonómiákról. A III. részben találjuk az országok közötti (kétoldali) szerződések, egyezmények szövegét (Horvátország és Magyarország, Orosz Föderáció, Románia és Magyarország, Szlovákia és Magyarország, Szlovénia és Magyarország, Ukrajna és Magyarország). A negyedik részbe sorolta a kötet összeállítója a nemzeti (belső) jogszabályokat, amelyek a kisebbségi jogokra és az autonómiára vonatkoznak: a JSZK, Horvátország, Magyarország, Románia, Szlovákia, Szlovénia és Ukrajna dokumentumai kaptak itt helyet.

Ez a kétkötetes, több mint 700 oldalas kiadvány a vajdasági magyar könyvkiadás jelentős eredménye. Dicséretre méltó mind az összeállító, Bozóki Antal fáradozása, mind a kiadó, a Családi Kör áldozatkészsége. Ahogy így most együtt van a kisebbségi jogokról és a területi autonómiáról szóló anyag, mindenki, aki ezek iránt a kérdések iránt érdeklődik, behatóan tanulmányozhatja korunk két időszerű támájának dokumentumait.

Mindkét kötetben Léphaft Pál szellemes rajzait élvezhetjük.