Könnyedebb a papírnál
Ötödik születésnapját ünnepli a zEtna internetes irodalmi folyóirat

A zEtna internetes irodalmi folyóiratot nem kell különösebben bemutatni a vajdasági és a határon túli magyar irodalomkedvelőknek. Indulásakor minden tekintetben rendhagyónak számító virtuális magazin elsőként jelent meg a maga nemében, hogy a kortárs irodalom virtuális kikötőjeként hamarosan közismertté és népszerűvé váljon. Az elmúlt öt évről és a jövő titkairól beszélgettünk el Beszédes Istvánnal, a folyóirat moderátorával/szerkesztőjével: - Amikor ez a kezdeményezés megszületett, még nem lehetett sejteni, hogy mekkora lesz a tényleges sikere a projektumnak. Az első év nagyon dinamikusra sikeredett, s tele volt kellemes meglepetésekkel, mivel óriási együttműködési készséget tapasztaltam. Nem szabad elfelejteni, hogy még a miloševići rendszer ideje alatt indultunk, amikor az általános bezártság volt tapasztalható, de az internetnek és az elektronikus levelezésnek köszönhetően óriási gyorsasággal, cenzúramentesen tudtunk kommunikálni barátainkkal, még a bombázások ideje alatt is. Ez a klíma nagyban hozzásegített ahhoz, hogy az elektronikus úton történő kommunikáció, lapszervezés jól működjön. Jöttek sorra az új sorozatok, kialakult egy munkatársi kör, amely hazai szerzőkből, magyarországi barátainkból, illetve más magyarok lakta, "határon túli" területekről származó szerzőkből állt. A negyedik év volt az, amely megteremtette azt a szellemi potenciált, aminek segítségével fel lehetett volna állítani akár egy hagyományos folyóiratra jellemző időszakosságot is. Ehhez azonban szerkesztőség-bővítésre és nagyobb honoráriumkeretre lett volna szükség, és ehhez nem sikerült alapot teremteni. A magyarországi Nemzeti Kulturális Alap folyóirat-pályázata ugyan megnyílt az elektronikus irodalmi folyóiratok előtt, de a tű fokán csak egyetlen, a zEtnánál jóval fiatalabb kezdeményezés fért át. Így elmondhatjuk, hogy ebben az ötödik, jubileumi évben érte el a folyóiratot a stagnálás időszaka.

Egy online sajtótermék, virtuális folyóirat mérvadója az oldalakat ért "internetes találatok" száma. Mennyire vagy elégedett a látogatottsággal?

- A zEtna látogatottsága napi illetve havi rendszerességgel követhető. Ezt számos internetes kiadvány esetében eltitkolják, de szerintem a lapérték megítéléséhez tartozik az is, hogy ezek az adatok láthatóak legyenek. A zEtnának a múlt hónapban pl. 20 000 látogatója volt, a múlt évben pedig meghaladta a 200 000-et. Ha mindent összeadunk, a megtekintett oldalak száma az 1 000 000 körül mozog. Ez minden tekintetben növekvő tendenciaként könyvelhető el, ami nem okvetlenül jelenti azt, hogy a lap jobb. A növekvő szövegfelület (a zEtnán négyezer hétszáz file, 15-20 ezer hagyományos kéziratoldalnyi olvasmány található) nagyobb találati lehetőséget feltételez, és nagyon jó hely arra, hogy a szövegek olvashatóak legyenek, s ez a legtöbb szerzőnek fontos. A műhelymunka során az is megmutatkozott, hogy az elektronikus folyóiratközlés bizonyos nagyobb fokú könnyedségre is késztetheti a szerzőt, hisz a nyomtatott közlésig alkalom van a módosításra. Danyi Zoli beszélt erről a minap Zomborban, Fekete J. Jóskánál vendégeskedve, s akkor jutott eszembe, hogy a zEtna úgy tűnik, könnyebb mint a papír.

Az utóbbi néhány évben hagyományos könyvkiadással is foglalkozik a zEtna..

- A zEtna ugyanolyan műhely, mint minden más irodalmi folyóirat, szerepet vállal új szerzők, új munkák bemutatásában, emellett olyan elektronikus köteteket is megjelentet, amelyek nyomtatásban még nem láttak napvilágot. Teljesen logikusan vetődött fel ezeknek a hagyományos értelemben vett kinyomtatása. Ennek köszönhető az a sorozat, amelyet a zEtna részben saját maga, részben pedig társkiadóként megjelentetett. A mai napig tíz könyv jelent meg. Ezek közül a legtöbb fiatal szerző műve. A társkiadásnál lényeges momentum volt, hogy a Képes Ifjúsággal egy időben lehetséges volt a közös kiadás. Mára, talán a sorozat rangja miatt, könnyebb új kötetre támogatást nyerni pályázatokon.

A zEtna ötödik születésnapja alkalmából került sor az I. Irodalmi Fesztiválra Zentán.

- Nem ez az első ilyen jellegű megmozdulás a zEtna szervezésében. A tavalyi virtuális írótábor, a Zynthanova: kivonulás, városalapítás, (jó?)szomszédság című projektum számít a mostani irodalmi fesztivál előzményének. Az idei találkozó azért fesztivál-jellegű, mert nem csak az irodalomra korlátozódik, hanem olyan kontextusba igyekszik helyezni az irodalmat, amelyben együtt mutatkozhat meg a zenével, képzőművészettel, filmmel. A fesztivál fontossága abban rejlik, hogy a kortárs művészeket helyezi előtérbe. Jövőre elképzelhető, hogy más társművészetek is teret kapnak. Ez amiatt is lényeges, mivel régiónk irodalmára az utóbbi időszakban a bezárkózás, az elvidékiesedés, az alkotói műhelyek bedugulása jellemzi.



Beszédes István, a zEtna szerkesztője

Az idei fesztivál alapmotívuma a halál. Miért pont ez a téma került előtérbe?

- Tekintettel az épp mögöttünk levő ünnepre, választottam ezt a témát, azt, hogy hogyan digitalizálható a halál, hogyan tehetjük örökkévalóvá a múlandóságot, illetve ennek a csődje, mivel az ezzel való szembesülés is fontos. Másrészt viszont a zEtna születésnapja halottak napján van. Öt évvel ezelőtt november 2-án vált láthatóvá a világhálón a folyóirat. Ennek köszönhető a folyóirat alcíme is (magazin a vulkán alatt), mivel Malcolm Lowry A vulkán alatt című regénye is a halottak napján játszódik. Fontos adalékként meg kell említenem, hogy nemrég bukkantam rá az interneten egy fríg szótárra, s kiderült, hogy a zetna nem is értelmetlen szó, hanem kaput jelent az adott nyelven. Ez a kapu tárva áll három napra azok számára is, akik eddig is szívesen megismerték volna a folyóiratot, de számítógép híján nem állt módjukban. A látogatók találkozhatnak egy sor zömmel fiatal szerzővel is.

A fesztivál után mire számíthatnak a zEtna olvasói? Mely új könyvek kiadása van tervben, illetve milyen projektumokat terveztek a közeljövőben?

- A közeljövőben lát napvilágot Sinkovits Péter új verseskötete, majd Koncz István összegyűjtött, Cs. Simon István válogatott versei várnak megjelenésre. Ami a prózát illeti: Sáfrány Attila tanulmánykötete, illetve három fiatal szerző, Beke Ottó, Deisinger Ákos és Samu János Vilmos prózaantológiájának szerkesztése van folyamatban. Természetesen készülőfélben van a zEtna jövő évi programja, újabb témák, találkozók, könyvek (pl. a Danyi Zoltán szerkesztette Biopoétika-sorozat is megérdemelne egyet)... És most is megpróbáljuk továbbfejleszteni a szerkesztőségi munkát, bár a helyzet annyira sem kecsegtető, mint tavaly. Remélem, igazi tőkénk, szerzőink kezdeményezőkedve és leleményessége ezután sem hagyja cserben a digitális vulkánt.

HORVÁTH Zsolt
Magyar Szó, 2004. november 6., 7., szombat-vasárnap