Zbog sve veće potrebe za smeštanjem bolesnika obolelih od tuberkuloze, 1942. godine, u okviru postojećeg Infektivnog odeljenja Bolnice, izdvojene su dve sobe sa po pet kreveta za smeštaj ovih bolesnika. U to vreme je u gradu, u okviru Doma zdravlja ("Zeleni krst"), funkcionisao Antituberkulozni dispanzer.
Godine 1958. otvoreno je Grudno odeljenje u tzv. "B" paviljonu Bolnice sa 35 kreveta. Prvog II 1958. godine, iz Antituberkuloznog dispanzera, prelazi u Bolnicu dr Vladimir Nađ, pneumoftiziolog i biva postavljen za prvog načelnika ovog odeljenja. Glavna sestra odeljenja od 1958-1962. godine je bila Branka Borđoški. Odeljenje je imalo tri bolesničke sobe, sobu za lekara, priručnu kuhinju i kupatilo za bolesnike. Sva laboratorijska i rentgenološka ispitivanja su vršena u okviru odgovarajućih službi Bolnice, dok su se ispitivanja na bacil tuberkuloze radila u Sremskoj Kamenici. Od 1962. godine mesto glavne sestre preuzima Vera Božić.
Od 1963. do 1964. godine, vrše se odaptacije prostorija u ovoj zgradi, dograđuje se jedna lekarska soba, prostorija za priručnu laboratoriju, trpezarija za bolesnike i nadstrešnica ispred zgrade. Bivša lekarska soba predata je na upotrebu sestrama. Iste godine, u neposrednoj blizini, je podignuta i nova zgrada za potrebe spirometrije. Godine 1965. je nabavljen i aparat za malu spirometriju ("vodeni spirometar").
Do 1983. godine, na odeljenju je radio sam dr Vladimir Nađ. U vreme njegovog odsustva, zamenjivali su ga dr Laslo Harmat, ftiziolog, dr Imre Nađ i dr Đorđe Cvejić, pneumoftiziolozi, koji su radili u Antituberkuloznom dispanzeru u Senti, tj. u Domu zdravlja Čoka. Te godine, specijalizaciju započinje dr Jene Tari i završava je 1988. godine. Na odeljenju radi do 31. V 1994. godine kada napušta Medicinski centar.
Dr Vladimir Nađ odlazi u penziju 30. V 1989. godine i mesto načelnika odeljenja preuzima dr Jene Tari, do svog odlaska 1994. godine. Godine 1989. specijalizaciju započinje dr Milojka Popović, koja nakon kraćeg vremena menja specijalizaciju i prelazi na Interno odeljenje.
Godine 1992, stari aparat za malu spirometriju, zamenjen je novonabavljenim savremenim aparatom - Jaeger spirometrom.
Od 1990. godine, specijalizaciju započinje dr Bela Martonoši, završava je 1994. godine i odmah napušta Medicinski centar. Prvog X 1994. godine započinje specijalizaciju dr Goran Lazić.
Po odlasku dr Tari Jenea iz Bolnice, postavlja se za vršioca dužnosti načelnika prim. dr sc. med. Božana Naumov, inače načelnik Internističke službe (tu funkciju vrši sve do početka 1998. godine).
Od 1994. godine, Grudno odeljenje nema stalnog lekara specijalistu, već se od avgusta meseca prima po ugovoru dr Marija Kakaš, pneumoftiziolog iz Instituta za TBC u Sremskoj Kamenici, koja dolazi jednom nedeljno, vizitira na odeljenju i vrši konsultativne preglede. Sav posao na Grudnom odeljenju, u tom periodu, preuzimaju specijalisti sa Internog odeljenja. Od 1995. godine, na mesto glavne sestre odeljenja postavlja se Rajić Babin Tatjana.
Na odeljenju, od 10. VI 1996-13. IV 1997. godine, radi dr Milan Bajić, specijalista pneumoftiziologije, a tokom 1997. godine, veoma kratko, i dr Karpa Svirčev iz Novog Kneževca.
Prvog XII 1997. godine se u stalni radni odnos prima dr Miloš Roksandić, specijalista pneumoftiziologije, koji je došao iz Novog Kneževca. Za načelnika Grudnog odeljenja je imenovan 1. II 1998. godine. U decembru 1998. godine polaže specijalistički ispit i dr Goran Lazić.
Od samog početka funkcionisanja pa do danas, Grudno odeljenje je imalo popunjenost kapaciteta oko 85%, a pokrivalo je široku teritoriju, jer je u početku bilo jedino takvo odeljenje u potiskoj oblasti. U radu na odeljenju primenjivani su najsavremeniji protokoli za lečenje ove vrste bolesnika, što je rezultiralo iz veoma tesne saradnje sa Institutom za TBC u Sremskoj Kamenici. Dalji planovi odeljenja su nabavka opreme za bolju funkcionalnu dijagnostiku plućnih bolesnika kao i poboljšanje smeštajnih uslova za bolesnike i osoblje.
Dosadašnji načelnici: