Od 1941. do 1945. godine, uz lekare u Bolnici, su radile i časne sestre. Bile su zaposlene samo četiri medicinske sestre, koje su, u ovom periodu, obučile pomoćne negovateljice. One su, kako navodi dr Agošton Vig, morale napustiti zemlju 1945. godine, jer su bile državljanke Mađarske, ali na svu sreću, ostavile su nekoliko dobro obućenih negovateljica. S obzirom, da se Bolnica dugo vremena mučila sa nedostatkom kvalifikovanog pomoćnog medicinskog osoblja, Uprava Bolnice se obratila Sreskom zdravstvenom savetu u Senti sa molbom da dozvoli otvaranje jednogodišnje škole za bolničarke i, nakon dobijanja dozvole, ova škola je započela sa radom školske 1955/1956. godine da bi trajala do školske 1960/1961. godine. Predavači su bili lekari i pomoćno osoblje Bolnice, a praktični deo obuke se obavljao na odeljenjima. Za tih pet godina, obučeno je 169 osoba. Od ukupnog broja njih 80 je radilo u Bolnici, a ostali su našli zaposlenje u okolnim domovima zdravlja.
Tokom razvoja Bolnice, izgradnjom novog paviljona 1958. godine, došlo je do značajnog povećanja kapaciteta iste, što je iziskivalo i više pomoćnog medicinskog osoblja. Motivisana tim razlogom, Uprava Bolnice je tražila otvaranje Srednje medicinske škole u Senti. Dozvola je dobijena i, već 16. IX 1959. godine, ona započinje sa radom. Obuka budućih medicinskih sestara se obavljala na odeljenjima Bolnice, a predavači su bili lekari i više medicinske sestre Bolnice u Senti. Skoro polovina završenih medicinskih sestara je dobila zaposlenje u Bolnici, a ostale u Domu zdravlja u Senti i okolnim zdravstvenim ustanovama. Nažalost, 1983. godine, ova škola je prestala sa radom.
Zbog velike fluktuacije kadrova, zdravstvene ustanove u Senti, opet dolaze u težak položaj, Rukovodstvo Zdravstvenog centra i Skupštine opštine Senta zbog nedostatka medicinskih sestara, traže i dobijaju saglasnost od Ministarstva za prosvetu RS da se otvore dva odeljenja Medicinske škole, školske 1995/1996. godine. Praktična obuka se ponovo obavlja na odeljenjima Bolnice, a nastavu iz stručnih predmeta drže lekari i više medicinske sestre Zdravstvenog centra "Dr Gere Ištvan".
Pisani podaci, u Istorisjkom arhivu u Senti, pokazuju da Bolnica nije obučavala samo bolničarke i buduće medicinske sestre, već i lekare iz cele gornje potiske oblasti. Prvi lekar, koji je primljen u Bolnicu na obavljanje obaveznog lekarskog staža, je bio dr Božidar Konjović. On je stažirao od 12. IV-20. X 1923. godine. Od tada pa do danas, preko 250 lekara iz Sente, Ade, Kanjiže, Čoke, Bečeja, Novog Kneževca i drugih mesta, obavilo je obavezni lekarski staž u Bolnici i steklo prva praktična znanja i savladalo obuku iz raznih grana medicine.
Razvijanjem službi i bolničkih odeljenja, stekli su se uslovi, i Bolnica prima i lekare na specijalizaciju, koji u njoj obavljaju predklinički deo specijalističkog staža, Za proteklo vreme, preko 170 lekara je obavljalo deo specijalističkog staža na odeljenjima Bolnice iz skoro svih grana medicine. Tako je i 25 lekara specijalista i subspecijalista iz Bolnice i Doma zdravlja u Senti imenovano za mentore za specijalizacije na Medicinskim fakultetima u Beogradu i Novom Sadu.
U Medicinskom centru "Dr Gere Ištvan" se uvek velika pažnja poklanjala stručnom usavršavanju i osposobljavanju radnika. Tokom 1986. godine, lekari opšte medicine u vanbolničkim službama Sente i Čoke, u sklopu Medicinskog centra "Dr Gere Ištvan" u Senti su izrazili potrebu za inovacijom znanja iz medicine. Tako se, od 1986. godine, odvija kontinuirano stručno usavršavanje lekara uz rad. U organizaciji stručnih usavršavanja, osim direktora Medicinskog centra, uključeno je i Predsedništvo DLV, koje je konsultovano oko programa kurseva i obezbeđivanja predavača iz pojedinih oblasti medicine. DLV je takođe obezbeđivalo uverenja o učešću u stručnim usavršavanjima kao i zahvalnice eminentnim stručnjacima, koji su učestvovali u izvođenju nastave. Zahvalnicu je dobijao svaki predavač, a uverenja su se dodeljivala onim lekarima, koji su prisustvovali na unapred utvrđenom broju predavanja. Kriterijumi su se kretali od 50-75% predavanja u zavisnosti od dužine stručnog usavršavanja. O prisustvu na predavanjima vodila se posebna knjiga evidencije, na osnovu spiskova prisutnih u koje su se pojedinci, sami, upisivali. Zahvalnice i uverenja su dodeljivana na završnoj svečanoj sednici a uručivao ih je predsednik Predsedništva DLV.
Usavršavanja su bila besplatna, a eventualne troškove predavača je snosio iz poslovnog fonda OOUR Vanbolničkih službi - Senta. Usavršavanje je takođe bilo besplatno i za sve ostale učesnike, ne uzimajući u obzir to što nisu iz opštine Senta.
Od predavača je traženo da svoja izlaganja pripreme u pismenoj formi da bi se ta predavanja štampala u formi separata i dostavljala svim lekarima.
Na gore opisan način, u Medicinskom centru "Dr Gere Ištvan" u Senti, organizovano je pet ciklusa stručnog usavršavanja, i to:
1. Dvosemestralno postdiplomsko usavršavanje lekara opšte medicine uz rad. Stručno usavršavanje je trajalo od 11. II 1987-12. I 1988. godine u 33 termina, tj. 77 školskih časova. Predavanja u okviru ovog stručnog usavršavanja, držalo je 40 lekara specijalista i subspecijalista iz OOUR-a Bolnica Medicinskog centra. Kroz ovaj vid stručnog usavršavanja, prošlo je 113 lekara i to, 26 lekara opšte medicine iz Sente, 15 iz Kikinde, 11 iz Ade, 8 iz Čoke, 13 lekara opšte medicine iz Bečeja i 7 iz Novog Kneževca - ukupno 80 lekara opšte medicine. Osim navedenih, povremeno je prisustvovali i pet lekara na specijalizaciji, 22 lekara specijalista i 6 medicinskih tehničara. Uslove za dobijanje uverenja o završenom stručnom usavršavanju, ispunilo je 34 lekara, tj. 42,5%.
2. Stručno usavršavanje iz medicine rada, za lekare opšte medicine, u stanicama medicine rada. Ovo usavršavanje je trajalo od 16. IV 1988-18. VI 1988. godine u 8 termina, tj. 48 školskih časova. Program nastave stručnog usavršavanja je izradila Katedra za medicinu rada Medicinskog fakulteta u Novom Sadu, a predavači su bili profesori navedene katedre. Usavršavanju je prisustvovalo 25 lekara i to 17 iz Sente, 3 iz Ade, i po jedan iz Čoke, Bečeja, Kanjiže, Kikinde i Novog Kneževca. Uverenja o završenom stručnom usavršavanju dobiilo je 11 lekara, tj. 44%.
3. Stručno usavršavanje iz urgentne medicine. Usavršavanje je trajalo od 29. IX 1988-26. I 1989. godine u 17 termina, tj. 45 školskih časova. Predavanja je držalo 28 lekara specijalista i subspecijalista Medicinskog centra "Dr Gere Ištvan" iz Sente. Usavršavanju je prisutvovalo ukupno 70 lekara, od kojih 50 iz Sente, 9 iz Kikinde, 7 iz Čoke i 4 iz Ade. Bilo je 42 lekara opšte medicine, 10 lekara, koji su bili na specijalizaciji, 10 specijalista, 7 stomatologa i 1 inženjer biohemije. Uverenje o završenom stručnom usavršavanju je dobilo 19 lekara, tj. 45,2%.
4. Stručno usavršavanje "Dijagnostičke metode u medicini". Ovo usavršavanje je trajalo, od 2. XI 1989-15. VI 1990. godine u 20 termina, tj. 44 školska časa. Predavanja su držali eminentni stručnjaci (njih 34) sa Medicinskog fakulteta u Novom Sadu i Beogradu, VMA Beograd, Medicinskog centra u Senti. Posebna čast nam je bila, da su u okviru ovog usavršavanja, naši gosti bili profesor Pjer Marti i profesor Orijenka Matković sa Instituta za psihosomatsku psihijatriju iz Pariza. Usavršavanju je prisustvovalo 211 učesnika od kojih 167 stručnjaka sa visokom stručnom spremom, i 44 medicinska tehničara. Bilo je 55 lekara opšte medicine, 28 lekara na specijalizaciji, 69 specijalista, 5 psihologa, 5 stomatologa, 3 farmaceuta, 1 biohemičar i 1 socijalni radnik. Najviše učesnika je bilo iz Sente i to 136, 18 iz Kanjiže, 15 iz Bačke Topole, 12 iz Ade, 11 iz Bečeja, 8 iz Čoke, 3 iz Kikinde, 4 iz Subotice, 3 iz Sombora i 1 iz Novog Kneževca. Uverenja o završenom stručnom usavršavanju dobilo je 30 lekara, tj. 18%.
5. Stručno usavršavanje "Aktuelnosti u medicini". Trajalo je od 4. X 1990-30. V 1991. godine u 20 termina, tj. 50 školskih časova. Predavanja su držali eminentni stručnjaci (njih 25) sa Medicinskog fakulteta u Novom Sadu i Beogradu, VMA Beograd, Medicinski centar Sombor, CRR "Banja" Kanjiža, KBC "Rebro" Zagreb, R Mađarska i iz Medicinskog centra "Dr Gere Ištvan" Senta. Na stručnom usavršavanju je učestvovalo 240 učesnika, od kojih 51 lekar opšte medicine, 90 lekara specijalista, 18 lekara na specijalizaciji, 11 farmaceuta, 10 inženjera biohemije, 9 stomatologa, 6 psihologa, 39 medicinskih tehničara, 2 studenta medicine i 4 učesnika nemedicinske struke. Učesnici su bili, uglavnom, iz potiskih opština i to: 151 iz Sente, 24 iz Ade, 19 iz Kanjiže, 14 iz Bečeja, 9 iz Čoke i 9 iz Bačke Topole, 8 iz Kikinde, 2 iz Subotice, 2 iz Novog Sada i po jedan iz Novog Kneževca i Sombora. Uverenja o završenom stručnom usavršavanju dobilo je 34 učesnika, tj. 15%.
Permanentno stručno usavršavanje kadrova nastavlja se i dalje, sa jednom osnovnom težnjom, da se našim bolesnicima pruži što adekvatnija i kvalitetnija zdravstvena zaštita.
U sklopu redovnog stručnog usavršavanja lekara uz rad, u Medicinskom centru "Dr Gere Ištvan" u Senti je održan 6. IV 1991. godine jednodnevni seminar za lekare, farmaceute i biohemičare pod nazivom "Primena individualne farmakoterapije u praksi - potrebe i mogućnosti". Predavači se bili prof. dr sc. med. Dragan Simić (Beograd), prof. dr sc. med. Franjo Plavšić (Zagreb), dr Eleonora Marko, dr Olga Gađi, Mr. Zoltan Beše (R Mađarska), doc. dr sc. med. Valerija Sedlak (Novi Sad) i dr sc. chem. Ileš Feher (Senta). Izdat je i zbornik radova. 28. IX 1991. godine u saradnji sa Ginekološko - akušerskom sekcijom i Sekcijom za patologiju Društva lekara Vojvodine i organizovan je jednodnevni strični sastanak na temu: "Nova klasifikacija vaginalnih razmaza - Bethesda sistem". Predavači su bili akademik prof. dr Berisav Berić, prof. dr Nada Šljapić (Novi Sad), dr Mikloš Bodo, dr Zoltan Šapi (Budimpešta), prof. dr Mladen Bročić (Beograd), mr. sc. med. Adela Mašić (Sombor) i dr sc. med. Tibor Tot (Senta). I sa ovog skupa je izdat zbornik radova.
Od samog osnivanja Društva lekara Vojvodine, senćanski lekari su aktivno učestvovali u radu ovoga društva, kako u okviru podružnice SLD -DLV, koja je osnovana za Sentu, Adu i Kanjižu, tako i u okviru specijalističkih sekcija iz svih oblasti medicine. Senta se pokazala kao posebno dobar domaćin pri održavanju ovih skupova. Sa ponosom možemo reći da je u Senti održan prvi (konstitutivni) sastanak ORL sekcije DLV 1976. godine, kao što je i, u mnogim slučajevima, sedište pojedinih specijalističkih sekcija u dužem vremenskom periodu bilo u Senti, pošto su naši lekari bili predsednici tih sekcija. Društvo lekara Vojvodine je, sa svojim sekcijama, značajno uticalo i doprinosilo edukaciji mladih lekara, kao i inovaciji znanja lekara specijalista, koji su radili ili rade u Senti.
Lekari, koji su radili u zdravstvenim ustanovama u Senti su uvek nalazili vremena da se bave naučnim istraživačkim radom, pa su sa svojim stručnim radovima učestvovali na brojnim sastancima, seminarima, simpozijumima i kongresima u zemlji i inostranstvu. Godine 1991. je u Medicinskom centru izdata prva Bibliografija radova lekara, stomatologa i zdravstvenih saradnika Medicinskog centra, koja je obuhvatila sve radove, štampane u časopisima u zemlji i inostranstvu, ili one, prezentovane na stručnim skupovima u periodu od 1965. do 1990. godine. Ova Bibliografija obuhvata imena 59 autora i ukupno 266 naslova radova. Povodom proslave 165 godina postojanja Bolnice u Senti, štampa se i dopunjeno izdanje Bibliogtrafije radova, koja sada obuhvata 81 autora sa 414 radova.
Zahvaljujući svemu, gore navedenom, senćanski lekari su visoko uvažavani i poštovani, tako da su mnogi, u toku svog dugogodišnjeg rada, dobijali društvena priznanja - dodelom primarijata. Počev od 1978. godine kada je dr Ferenc Košicki postao prvi primarijus u Bolnici, ovu titulu su stekli i dr Pal Kopas, dr Šaparenko Petar i dr Lajoš Devai. Danas je u Zdravstvenom centru od 95 lekara, odnosno od 63 lekara specijaliste čak 13 primarijusa. To su dr Naumov Božana, dr Dragutin Đurić, dr Gašpar Dani, dr Jene Zaboš, dr Laslo Sloboda, dr Erne Molnar, dr Živorad Ignjatović, dr Milorad Ćurčić, dr Ana Renko Zaboš, dr Ildiko Molnar Sabo, dr Milena Đurić iz Bolnice i dr Bojana Ljubojević i dr Ilona Roža Molnar iz Doma zdravlja.
Razvojem medicine, javile su se potrebe za nekim vrstama uže specijalističkih usluga iz pojedinih oblasti medicine, pa su tako i mnogi lekari iz Sente, težeči za svojim daljim stručnim usavršavanjem, završavali određene subspecijalizacije. Prvi su bili internisti dr Ede Adam (kardiologija), dr Bela Marton (gastroenterologija) i dr Ištvan Šepšei (nefrologija). Danas imamo 13 subspecijalista: internisti - dr Božana Naumov, dr Ištvan Kovač (gastroenterologija), dr Dragutin Đurić i dr Gašpar Dani (kardiologija), dr Jene Zaboš (endokrinologija), dr Milojka Popović (hematologija); pedijatri - dr Ildiko Molnar Sabo, dr Gizela Vekonj Fajka i dr Gabrijela Muškinja Montanji (neonatologija), dr Mihalj Vašaš (pulmologija), dr Roža Feher (kardiologija), dr Ilona Roža Molnar (gastroenterologija) i neuropsihijatar dr Živorad Ignjatović (socijalna psihijatrija).
Proteklih godina su naši lekari stekli i akademska zvanja na Medicinskim fakultetima. Prvi doktor medicinskih nauka, koji je radio u Medicinskom centru, je bio dr Imre Nađ, koji je odbranio doktorat iz oblasti socijalne medicine i organizacije zdravstvene službe. Trenutno u Zdravstvenom centru radi tri magistra medicinskih nauka: dr Jene Zaboš, dr Emeše Nemet i dr Eržebet Sabo, kao i tri doktora medicinskih i jedan doktor hemijskih nauka: dr Milorad Ćurčić, dr Božana Naumov, dr Dragutin Đurić i dr Ileš Feher.
Na kraju, moramo sa zadovoljstvom naglasiti da se, ovakvom kvalifikacionom strukturom, ne mogu pohvaliti ni mnogo veći centri od Zdravstvenog centra Senta. Imajući u vidu, da su naši lekari visoko cenjeni u obrazovnim centrima, Zdravstveni centar "Dr Gere Ištvan" - Senta je, na osnovu odluke Nastavno naučnog veća Medicinskog fakulteta u Novom Sadu od 28. IX 1994. godine, proglašen za Nastavno naučnu bazu za VI godinu studija na Medicinskom fakultetu u Novom Sadu. Na osnovu ove Odluke, zaključen je Ugovor o uslovima i načinu izvođenja nastave za studente Medicinskog fakulteta u Novom Sadu, a 11 lekara Zdravstvenog centra je izabrano za saradnike u nastavi za studente VI godine Medicinskog fakulteta u Novom Sadu. To su: iz oblasti interne medicine - prim. dr sc. med. Božana Naumov i prim. mr. sc. med Jene Zaboš; iz oblasti ginekologije i akušerstva - prim. dr Laslo Sloboda i prim. dr Erne Molnar; iz oblasti pedijatrije - prim. dr Ildiko Molnar Sabo i prim. dr Ilona Roža Molnar; iz oblasti hirurgije - dr Emil Farkaš i dr Miodrag Mrkšić; iz oblasti fizikalne medicine i rehabilitacije - mr. sc. med. Emeše Nemet i iz oblasti opšte medicine - dr Ištvan Kočiš i dr Vladimir Radonjić. Za koordinatora nastavnih aktivnosti u Zdravstvenom centru "Dr Gere Ištvan", imenovan je prim. dr sc. med. Milorad Ćurčić.