Bele trave
Лаура Барна
Бело на белом


»Сигурно вам је познато да је Казимир Ма­ље­вич сликао белим на бело«, боцкала ме је упорно од раног јутра једна од буцмастијих не­го­ва­тељица, у укриво за­копчаном белом мантилу, може бити под­стакнута и снегом који је ноћас прекрио наш Са­на­торијум. Листала је тобож ов­лаш и незаин­те­ре­совано лист за лис­том, сваки пут изазовно олизнув­ши кажипрст врш­ком језика, шацнувши ме испод ока шеретски.

Ове жене, дакле, никада не одустају, мис­лила сам. Не посустају у на­уму, нипошто. Праве су на­пас­ти и њушкала. И, чудо, никада не спа­ва­­ју. Веш­тичаре.

»Његова слика Бело на белом изазвала је ис­­товремено скандалозне реакције и одобра­ва­ње. Рус­ки уметнички експеримент запао је не­о­че­ки­­ва­но у жижу интересовања преко сваке ме­ре раз­ма­же­не ев­ропске са­лон­ске критичке ели­те«, наста­ви­ла је.

А ја о томе, разуме се, појма нисам имала, али сам наставак приче о још једном уклетом сли­кару осетила као префињено цизелирање по нај­осет­љи­вијим деловима тела.

Још бе­ло! Тражила сам од управнице да ми рас­ту­мачи бе­ло. Оп­ру­жи­ла је ноге ду­бо­­ко под сто, тако да сам могла да ви­дим како јој из­ви­ру­ју гола сто­па­ла, из­браздана и оро­ж­на­ла, и неве­ро­­ват­но ду­ги и кри­ви прсти у хис­те­ри­ч­ном ко­ме­ша­њу, по­том је запа­ли­ла цигарету с так­­вим зани­ма­њем као да је пр­ви пут у жи­­во­ту припа­љу­је, благо за­те­ту­рала гла­­вом рас­­кло­нив­ши улеп­љене пра­ме­нове слабе ко­се уназад и за­­по­­чела мир­но­ћом на­да­све по­жељ­­ном за ова­ква ме­ста не­во­ље и нес­по­ра­зу­ма: Бе­ло је чудесност равна живље­њу, рек­ла је, дра­­гоценост при­­сус­тва свих ко­­лора јед­­но­вре­­ме­но, ал' који се си­лом на­д­­мет­ништва по­­ти­ру, те на кон­­цу видимо бе­ло као ја­ку дне­вну свет­­лост. Бело је свеукупна мoгућност, и добра и зла, и умног и заумног – колико ли је тек заумно велико, огромно као сав свет и сва бесконачност. Бело је симбол све ширине, све дубине без ослонца, скуп свих боја одједном. Бело је све и свја, алфа и омега, поредак једног света у ком боје као свој­с­тва ма­те­ри­јал­них супс­тан­ци при­ви­дом ишче­за­ва­ју, како је во­­лео да наг­ла­си Ва­си­лиј Кандин­ски. Бело успе да за­о­купи душу по­пут ап­­со­лут­не тишине, но ви о томе, као пи­сац, ве­ро­­ват­но ку­­дикамо више знате. Моја драж је ду­ша, отуда то­ли­ко уме­т­но­сти у нашем Са­на­то­ри­ју­му, la belle affaire!, за­вр­­ши­­ла је, увукла за­вр­ш­ни дим. Ово пре­ма­­шу­је чак и моје бес­­крајно стрп­ље­ње, по­ми­слила сам очај­­нич­ки. То по­­ста­је већ не­под­но­ш­љи­во увере­ње а које је, твр­дим по­грешком, вла­­дало на­шим Са­на­то­ријумом: како би пис­­ци мо­­ра­ли или би треба­ло баш све да зна­ју.

Ова непрегледна, необухватна, нити по­гле­дом колико ни ми­шљу, бремена равница, што за­­ш­ти­т­нич­ки матерински носи у утроби наш Са­на­­то­ријум својом величанственом про­стра­но­шћу и без­­мер­ном ле­по­том, лепљивом пре (као уос­та­лом све ле­по лепљиво), иза­зива дивну при­влач­ност, ус­хи­ће­ње и неку обо­јену ра­дост ко­јом се испрва за­раз­но краси сва­­ки атом те­ла, мисли, осе­ћања, чув­ства, чула... Али њена упор­на јед­но­­лич­ност, ме­рена непо­крет­ном веч­нош­ћу или му­­зеј­ским плат­ном зате­че­ним у апсурдном бе­зиз­лазу вре­ме­­на и одређеног му места, недуго по­том ствара замор за­си­ћен из­вес­ном и не­објаш­њи­­вом потишће­но­ш­ћу, најпосле де­пре­си­јом од које се осећамо то­ли­ко лоше да по­­же­ли­мо смрт као избављење. Није ли то прво и ос­­новно оп­рав­­да­ње учесталих самоубистава у Вој­­водини.