A fesztivállal párhuzamosan lehelyezték a leendő kanizsai színház alapkövét
Habár eredetileg a régi fekete muzsikusok előtti tisztelgésként hirdették meg a Jazz, improvizatív zene... elnevezésű kanizsai fesztivált (melyet most negyedszer tartanak), első napjának műsorát a napokban elhunyt Akira Kuroszavára való emlékezéssel kezdték, aki talán az utolsó igazi, nagy filmrendező volt a világon. Bicskei Zoltán megemlékezése után egy rövid bejátszást láthatott a közönség a mester Álmok című filmjéből, majd Mezei Szilárd (hegedű), Geröly Tamás (dob) zenés Hommage-át hallhatta.
Az előzetes bejelentés ellenére Želimir Žilnik újvidéki filmrendező nem volt jelen, és betegsége miatt, sajnos, Jovica Fitzgerald Milošević sem, de bemutatták a jazznak és a filmnek erről a nagy szerelmeséről szóló rövidfilmet, amelyben ő alakítja a főszerepet. Ilija Malin pedig a fesztivál művészeti igazgatójával azokat az időket idézte fel anekdoták segítségével, amikor a jazzt még üldözték errefelé, és csak illegálisan élvezhették Jovicával az ötvenes évekbeli amerikai híradós filmeket. Ezekből ezúttal a közönségnek is bemutattak néhányat, ma már archívnak számító dokumentumfilmet az 1959-es és 1960-as newporti fesztiválról.
- Jovica Fitzgerald (aki az utóbbi időkben mindhiába próbált megszabadulni eredeti vezetéknevétől) azok közé a ritka emberek közé tartozott, akik a szívük szerint mertek élni, vállalva még a börtönt, a megvetést és a lét peremére való szorulást is - mondta többek között Bicskei Zoltán, akitől a Mezei Ensemble vette át a "szót", jazz-standardokat és Mezei Szilárd kompozícióit játszva. Az Ifjúsági Otthon első emeleti termében tartott színvonalas műsort szépszámú közönség hallgatta végig, másnap pedig a piactéren tartott - immár hagyományosnak számító - zenés ébresztőt a Mezei Ensemble, ami ugyancsak kiváló hangulatban zajlott.
A fesztiváltól egyáltalán nem függetlenül, még egy igen jelentős esemény történt csütörtök délelőtt Kanizsán, a JEL Színháznak a Golem születését bemutató produkciójával bevezetve Bacskulin István polgármester és Natalija Dudaš szerbiai művelődési miniszter asszony lehelyezte a leendő kanizsai színház alapkövét. Ennek az épületnek az építését annak idején két részben képzelték el. Az építkezés első szakaszában a nézőtér, az előcsarnok, a ruhatár és a kísérő helyiségek készültek el. Az első szakasz 1986 tavaszán kezdett épülni, és 1987. április 30-án adták át. Az építkezés második üteme a színpadot, raktárakat és öltözőket foglalja magába. A szakaszos építkezés ellenére a két épületszárny egységes épületet képez - mondta Müller Éva alpolgármester az alapokba helyezett öröklevél szövegét olvasva. - A második szakasz építése 1988 nyarán vette kezdetét, beruházója a helyi önkormányzat, Kanizsa község képviselő-testülete. A tervezést Tóth Vilmos okleveles építészmérnök végezte, a munka kivitelezésére a kanizsai Partner építővállalat kapott megbízást. A második ütemterv szerinti beruházás értéke 3 850 300 dinár, a búza 1,10 dináros védőárával számolva ez mintegy 3.500 tonna búza értékének felel meg. A beruházás költségeit elsősorban a kanizsai önkormányzat és a szerbiai művelődési minisztérium fedezi, ezenkívül természetbeli és pénzbeli adományaikkal jelentős mértékben hozzájárultak a községbeli vállalatok és vállalkozók is. A jazz fesztiválra visszatérve: ma 20 órai kezdettel a magyarországi Szabó Sándor (gitár) - Lantos Zoltán (hegedű) duót. majd a Tickmayer-Termos-Geröly triót hallhatják az érdeklődők, 23 órától Éjjeli muzsika lesz a Stendhal pizzériában. Holnap pedig 17 órakor a városháza előtti parkban a szabadkai fúvószenekar közreműködésével megnyílik Ózsvár Péter kerámia kiállítása, a moziban fellép Nagy József JEL színháza (VIadimir Tarasovval), majd Diana Jovanović szólókoncertje következik. A fesztivál igazi sztárjai lépnek ezután színre: az amerikai Benny Bailey-Kirk Lightsey kvartett. Éjjel fél tizenkettőkor a Stendhal pizzériában folytatódik a muzsika, melynek házigazdája a Kurina kvintett lesz.