Beszédes István
A talaj alatt
Szilveszter tájékán meghaltam, aztán, mert a bomlás oly lassan halad, gondoltam még járok-kelek, fontoskodom, gyakorlom az egyenes testtartást a zuhanó téglák között, tudja már, hogyan megy ez... Képzelje csak, mekkora erő kell hozzá, amikor az ember tisztában van a helyzet megváltoztathatatlanságával. Persze már akkor sem voltak illúziói, amikor még élt, és az állaga alig változott. Így aztán hamarosan szembetaláltam magam mindazzal, amit a falakra az elmúlt esztendőben raktam, és most omlani kezdett vissza, és kényszerét éreztem annak, hogy felkeressek minden helyet, ahol csak égő cigarettát hagytam.
Le kell szögeznem, bár mindenki tudja, aki e tereket nyitott szemmel, de az is, aki fehér sétapálcával tapogatva járja: a város mégsem égett le. Az sem számít sokat, bár indulat van mögötte, hogy az ember a pro vagy kontra urbe díjak odaítélése felett fontoskodik, ha idővel elmúlt belőle, ami megveszekedetten társas, persze az ellent értékeli csak, mintha nem akarna maga mögött hagyni semmit.
Ön is elnyert egyet, s amiről hírt is adtam egy kisebb társaságban, de dobra verni elfelejtettem, mert nagyon fontos dolgok jöttek közbe, amilyen pl. az álomból közvetlenül nyíló tetszhalál, illetve a díjalapító város pusztulása. Olyanok, amelyek folytán az ember elfelejti adott becsületszavát. Mindig is tudni lehetett, ez a befejezetlenség, ez bizony az, ami a visszagörgő kövek és málló ujjak országában állandó. Szóval, úgy gondoltam egykor, hogy a legszebb műrom építőjének egyezer jár, ha befejezi, kettő, ha félbehagyja a munkát. Mármint dénár. És ez a kettő úgy nyolcat ér a forintok földjén. Nem sok, tudom, de azt is, hogy ennyiért már embert ölnek. Olyat is, aki már meghalt.
A barátjának adja át az üdvözletem. Mondja meg neki, hogy egy embertől jött, aki elvesztette a talaj alatt a lábát!
Azért nem írok hosszú levelet, mert rosszul viselem a szenvedést. Azzal ugyanis kínlódni kell. Laza, életigenlő futamok csak ritkán adódnak, a szabályos szerkezetért vívott küzdelem, mint azt ön nagyon is jól tudja, teli van gyötrelemmel. Minek az nekem, és miért is cserében? Már nem szívlelem a bizonytalan ígéretet. A prózát megszervezik, akárcsak az életet. Ez utóbbi pedig dehogyis hagyja magát, ezért aztán tudni vélem, hogy előbbinek hozzá az ég adta világon semmi köze nem lehet.